AKDENİZ SÜRÜCÜ KURSU

AKDENIZ SÜRÜCÜ KURSU B sınıfı Ehliyet

 B sınıfı sürücü belgesi nedir? 

Otomobil ve kamyonet kullanacaklara  verilir. 2016 Yılı itibariyle B  sınıfına başvuru yapanlar ne yazık ki artık minibüs kullanamayacak. Minibüs için önce B grubu ehliyet alıp sonra D1 sınıfı için başvuru da bulunmaları gerekecek.

B sınıfı belgeye sahip sürücüler hangi araçları kullanabilir?

M, B1 ve F sınıfı araçları kullanabilirler.  Motor bisiklet, 4 tekerlik motosiklet ve traktör kullanabilirler. Azami yüklü ağırlığı 4.250 kg olan birleşik araçları kullanabilirler.

B için yaş sınırı kaçtır?

Yaş sınırı 18’dir.

B Sınıfı sürücü belgesi alabilmek için verilecek eğitimler nelerdir?

Akdeniz  Sürücü Kursumuna kaydını yaptıran kursiyerimiz için planlanan eğitim iki aşamadan oluşmaktadır. 1. Aşamada Trafik ve Çevre Bilgisi, İlkyardım Bilgisi, Motor ve Araç Tekniği Bilgisi, Trafik Adabı derslerinden oluşan toplamda 30 saatlik bir eğitim verilmektedir. Kurs sonunda “B” sınıfı Sürücü Belgesi için Milli Eğitim Bakanlığının Belirlediği Dönemlere ait sınav tarihlerinde; toplam 50 soruluk sınava tabi olurlar ve sınav süresi 60 dakikadır. Kursiyerimiz sınav sonunda 70 ve üzeri alması durumunda başarılı olup 2. Aşama olan direksiyon sınav aşamasına geçmiş olur. Yazılı sınav hakkı 4 olup 4. Hakkında da kazanamayan kursiyerlerimizin dosyası yanmaktadır.

Direksiyon eğitimleri öncesinde kursiyerlerimize isteklerine göre en az 2 saat olmak üzere simülatör eğitimi verilerek kursiyerimizin aracı tanıması ve arabayla trafiğe çıkmadan güvenli araç kullanması sağlanır.

Akdeniz Sürücü Kursunda direksiyon eğitimleri alanında uzman MEB Sertifikalı bay ve bayan eğitmeler tarafından verilmektedir. B Sınıfı Ehliyet İçin direksiyon eğitimlerimiz 14 ders olup, derslerimiz 50 dakika trafikte birebir sürüş eğitimi şeklinde yapılmaktadır. Direksiyon ders programları siz kursiyerlerimizin belirleyeceği gün ve saatlerde randevu yönteminde yapılmaktadır. İsterseniz kursiyerlerimize özel uygun ücretlerle Özel Direksiyon Dersi ile direksiyon eğitimine devam edebilirsiniz. Eğitimlerinizin bitiminde kursumuz hocaları tarafından yapılan değerlendirmede başarılı olan kursiyerlerimiz direksiyon sınavına girerek başarılı olmaları halinde ehliyetlerini alıyorlar. Direksiyon sınav hakkı 4 olup 4. hakkında da başarılı olamayan kursiyerlerimiz yeniden kayıt yaptırarak yazılı sınava girmeden 4 tane daha direksiyon sınav hakkı kazanabilirler.

 A,  A1, A2,F,G ,M veya B1 farklı sürücü sınıfı Sürücü Belgesine sahip olan adaylar; B sınıfı Sürücü Belgesi (ehliyet)almak isterlerse, gerekli şartları taşımaları halinde B sertifika sınıfının direksiyon eğitiminin tamamına (14 Saat) katılmaları gerekmektedir.

B Sınıfı sürücü belgesinin geçerlilik süresi kaç yıldır ?

B Sınıfı sürücü belgesinin geçerlilik süresi 10 yıldır.