AKDENİZ SÜRÜCÜ KURSU

A1 EHLİYET SÜRÜCÜ BELGESİ

A1 sınıfı sürücü belgesi nedir?

2 Tekerlekli motosikletler için:

Silindir hacmi 125 santimetre küpü geçmeyecek. Güç olarak 11 kv(kilovat) sınır değerini aşmayacak. Kv/kg oranı 0,1 değerini geçmeyecek şekilde sepetli veya sepetsiz olabilir.

3 Tekerlekli motosikletler için:

Güç sınırı 15 kv(kilovat)’tır.

Yönetmelikte:

” Silindir hacmi 125 santimetre küpü,  gücü 11 kilovatı ve gücünün ağırlığına oranı 0,1’i geçmeyen, iki tekerlekli motosikleti şeklinde ifade edilir.”

A1 için yaş sınırı kaçtır?

Yaş sınırı 16 olarak belirlenmiştir.

A1 sınıfı belgeye sahip sürücüler hangi araçları kullanabilir?

Aynı zamanda A1 sürücü belgesine sahip olanlar M sınıfına giren araçları da kullanabilir.

A1 Sınıfı sürücü belgesi alabilmek için verilecek eğitimler nelerdir?

Akdeniz  Sürücü Kursumuza kaydını yaptıran kursiyerimiz için planlanan eğitim iki aşamadan oluşmaktadır. 1. Aşamada Trafik ve Çevre Bilgisi, İlkyardım Bilgisi, Motor ve Araç Tekniği Bilgisi, Trafik Adabı derslerinden oluşan toplamda 30 saatlik bir eğitim verilmektedir. Kurs sonunda “A1” sınıfı Sürücü Belgesi için Milli Eğitim Bakanlığının Belirlediği Dönemlere ait sınav tarihlerinde; toplam 50 soruluk sınava tabi olurlar ve sınav süresi 60 dakikadır. Kursiyerimiz sınav sonunda 70 ve üzeri alması durumunda başarılı olup 2. Aşama olan direksiyon sınav aşamasına geçmiş olur. Yazılı sınav hakkı 4 olup 4. Hakkında da kazanamayan kursiyerlerimizin dosyası yanmaktadır.

Direksiyon eğitimleri öncesinde kursiyerlerimize isteklerine göre en az 2 saat olmak üzere simülatör eğitimi verilerek kursiyerimizin motosikleti tanıması ve trafiğe çıkmadan güvenli motosikleti kullanması sağlanır.

Akdeniz Sürücü Kursunda motosiklet eğitimleri alanında uzman MEB Sertifikalı eğitmenler tarafından verilmektedir. A1 Sınıfı Ehliyet için direksiyon eğitimlerimiz 12 ders olup, derslerimiz 50 dakika trafikte birebir sürüş eğitimi şeklinde yapılmaktadır. Direksiyon ders programlar randevu yönteminde yapılmaktadır. İsterseniz kursiyerlerimize özel uygun ücretlerle Özel Direksiyon Dersi ile direksiyon eğitimine devam edebilirsiniz. Eğitimlerin bitiminde kursumuz hocaları tarafından yapılan değerlendirmede başarılı olan kursiyerlerimiz direksiyon sınavına girerek başarılı olmaları halinde ehliyetlerini alıyorlar. Direksiyon sınav hakkı 4 olup 4. hakkında da başarılı olamayan kursiyerlerimiz yeniden kayıt yaptırarak yazılı sınava girmeden 4 tane daha direksiyon sınav hakkı kazanabilirler.

Sürücü belgesi olup A1 sınıfı sürücü belgesi alabilmek için verilecek eğitimler nelerdir?

Başka Sürücü Belgesine sahip olan adaylar; A1 sınıfı Sürücü Belgesi (ehliyet) almak isterlerse, gerekli şartları taşımaları halinde yazılı sınava girmeden sadece direksiyon sınavına girerek A1 Sınıfı sürücü belgelerini alabilirler. M Sınıfı sürücü belgesi olanlar 2 saat, B1 sınıfı sürücü belgesi olanlar 4 saat ve diğer sınıf sürücü belgesi olanlar direksiyon eğitiminin tamamına (12 Saat) katılmaları gerekmektedir.

A1 sınıfı sürücü belgesinin geçerlilik süresi kaç yıldır?

A1 sınıfı sürücü belgesinin geçerlilik süresi 10 yıldır